Son yıllarda cinsel suçların artmasıyla istatistiksel veriler de farklı bir boyut kazandı. Önceleri şimdiye nazaran seyrek görülen ya da açığa çıkmadıkları için duyulamayan cinsel suçlar, günümüzde yaş, meslek, şehir ve bölge olarak sınıflandırılabilir hale geldi. Bu artış beraberinde şehirlere yanlış kimlikler kazandırma, bir bölge halkını genellemelere maruz bırakma sorununu da yaratmaya doğru gidiyor. Gerek sosyal medyada gerek diğer haber ağlarında neredeyse her gün duyurulan bir cinsel suç vakası kişilerin bir izlenim edinmesini sağlıyor. Ancak bu izlenimler ne kadar doğru olabilir? Ataşehir escort.

Kentlerin Cinsel Suç Haritası

Özellikle turizmin yoğun olduğu bölgeler hakkında bazı yanlış kanılar söz konusu. Fuhuş ve gece hayatının bu bölgelerde yoğunlaştığının düşünülmesi yerel halkı rahatsız etmekle kalmıyo
r, gündelik yaşamın huzur ortamını bozan önyargıların yarattığı sorunlara da yol açabiliyor. Bir tatil beldesi, ülkenin milli gelirine katkı sağlayan çalışmaları ile değil yaşanan cinsel suç vakalarıyla anılmaya başlandığında turizm potansiyeli düşüyor. Yerel halk ise yaşanan toplumsal huzursuzluktan olumsuz etkileniyor. Oysa neden plajları, denizi yerine antalya cinsel hayatı ile anılsın?

Suç Bireysel Midir Toplumsal Mı?

Gün geçmiyor ki ülkenin herhangi bir şehrinden cinsel içerikli bir nefret suçu, bir pedofili vakası ya da bir tecavüz olayı haberi yankılanmasın. Bir coğrafyayı özellikle olumsuz bir etiketle anmak, onu önyargılarla bezeyerek olumlu özelliklerini de toplum gözünde yitirmesine neden olmak en az diğer suçlar kadar sorumluluk içermektedir.

Comments are closed.